| Hot Rod/Rodimus Prime Hiroya ISHIMARU | | Hot Rod/Rodimus Prime Thomas RAU |
---|
| | | |
---|
| Galvatron Seizou KATOU | Galvatron [Season 2] Frank WELKER | Galvatron Manfred ERDMANN |
---|
| Sparkle/Spike Witwicky Shou HAYAMI | Spike Witwicky Corey BURTON | Spike Wolfgang MASCHER |
---|
| | | |
---|
| | | |
---|
| | | |
---|
| Bumble [Bumblebee] Yoku SHIOYA | | Bumble [Bumblebee] Hans-Rainer MÜLLER |
---|
| Carly Gara TAKASHIMA | | Carly Michele STERR |
---|
| Starscream Hirotaka SUZUOKI | Starscream Chris LATTA | Starscream Bernd SIMON |
---|
| | | |
---|
| | | |
---|
| | | Carly [2nd Voice] Irene OBERRAUCH |
---|
| Soundwave Issei MASAMUNE | Soundwave Frank WELKER | Soundwave Michael RÜTH |
---|
| Wheelie Kazue KOMIYA | Wheelie [Seasons 3-4] Frank WELKER | Wheelie Joa VAN OVERSTRAATEN |
---|
| Broadcast [Blaster] Keiichi NANBA | | Blaster Werner ABROLAT |
---|
| Perceptor Ken SHIROYAMA | | Perceptor Reinhard BROCK |
---|
| Blurr Ken YAMAGUCHI | | Blurr Bernd SIMON |
---|
| Sunstreaker Ken’yuu HORIUCHI | Sunstreaker Corey BURTON | |
---|
| Sky Lynx Kouji TOTANI | | |
---|
| Arcee Masako KATSUKI | | Arcee Irene OBERRAUCH |
---|
| Ratchet Masashi EBARA | | |
---|
| Teletran 1 Masashi EBARA | | |
---|
| Cyclonus Minoru INABA | | Cyclonus Hans-Rainer MÜLLER |
---|
| Wheeljack Osamu SAKA | Wheeljack Chris LATTA | |
---|
| Ironhide Shou HAYAMI | | |
---|
| Ultra Magnus Shou HAYAMI | Ultra Magnus [Season 2] Jack ANGEL | Ultra Magnus Fritz VON HARDENBERG |
---|
| Grimlock Takurou KITAGAWA | | Grimlock Gernot DUDA |
---|
| | | |
---|
| Ligier [Mirage] Takurou KITAGAWA | Mirage Frank WELKER | |
---|
| Prowl Toshirou ISHII | Prowl Michael BELL | |
---|
| Sparkplug Witwicky Toshirou ISHII | Sparkplug Witwicky Chris LATTA | Sparkplug Gert WIEDENHOFEN |
---|
| Laserwave [Shockwave] Yuu SHIMAKA | Shockwave Corey BURTON | |
---|
| | | |
---|
| Ariel Eiko YAMADA | | |
---|
| Beta Eiko YAMADA | | Beta Maria BÖHME |
---|
| Condor [Laserbeak] Frank WELKER | | |
---|
| Jaguar [Ravage] Frank WELKER | | |
---|
| Devcon Hirotaka SUZUOKI | | |
---|
| Powerglide Hirotaka SUZUOKI | | |
---|
| Slingshot Hirotaka SUZUOKI | Slingshot [1985-1987] Rob PAULSEN | |
---|
| Elita One Kazue KOMIYA | | |
---|
| Junkion Lady Nancy Kazue KOMIYA | | |
---|
| Marissa Faireborn Kazue KOMIYA | | |
---|
| Blitzwing Keiichi NANBA | | |
---|
| Bonecrusher Keiichi NANBA | Bonecrusher Neil ROSS | |
---|
| Bonecrusher Shou HAYAMI | | |
---|
| Breakdown Keiichi NANBA | Breakdown [1st Voice] Jack ANGEL | |
---|
| Chip Chase Keiichi NANBA | Chase [1987] Rob PAULSEN | |
---|
| Dirge Keiichi NANBA | | |
---|
| Primacron Keiichi NANBA | | |
---|
| Rampage Keiichi NANBA | | |
---|
| Rumble [red] Keiichi NANBA | Rumble Frank WELKER | |
---|
| Skids Keiichi NANBA | | |
---|
| Windcharger Keiichi NANBA | | |
---|
| Blades Ken SHIROYAMA | Blades Frank WELKER | |
---|
| Bombshell Ken SHIROYAMA | Bombshell Michael BELL | |
---|
| Bruticus Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Dion Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Firebolt Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Frenzy [blue] Ken SHIROYAMA | Frenzy Frank WELKER | |
---|
| Hun-Grrr/Abominus Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Inquirarta Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Skids Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Snarl Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Tailgate Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Trailbreaker Ken SHIROYAMA | Trailbreaker Frank WELKER | |
---|
| Vortex Ken SHIROYAMA | | |
---|
| Blot Ken YAMAGUCHI | | |
---|
| Air Rider Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Divebomb Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Dr. Soji Yoshikawa ["Kremzeek!"] Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| First Aid Ken’yuu HORIUCHI | First Aid Michael BELL | |
---|
| Grapple Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Guardian Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Hot Spot Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Hound Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Octane Ken’yuu HORIUCHI | | Octane Holger SCHWIERS |
---|
| Pipes Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Rippersnapper Ken’yuu HORIUCHI | Rippersnapper [1986-1987] Jim CUMMINGS | |
---|
| Sharkticon Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Slizardo Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Sludge Ken’yuu HORIUCHI | Sludge Frank WELKER | |
---|
| Springer Ken’yuu HORIUCHI | | |
---|
| Menasor Kouji TOTANI | | |
---|
| Motormaster Kouji TOTANI | | |
---|
| Strafe Kouji TOTANI | Strafe Steve BULEN | |
---|
| Chromia Masako KATSUKI | | |
---|
| Brawl Masashi EBARA | | |
---|
| Broadside Masashi EBARA | | |
---|
| Dead End Masashi EBARA | | |
---|
| Long Haul Masashi EBARA | | |
---|
| Scamper Masashi EBARA | | |
---|
| Scavenger Masashi EBARA | | |
---|
| Seaspray Masashi EBARA | | |
---|
| Shrapnel Masashi EBARA | | |
---|
| Skuxzoid Masashi EBARA | | |
---|
| Skywarp Masashi EBARA | Skywarp Frank WELKER | Skywarp Ulrich BERNSDORFF |
---|
| Smokescreen Masashi EBARA | Smokescreen Jack ANGEL | |
---|
| Steeljaw Masashi EBARA | | |
---|
| Daniel Witwicky Masumi GOTOU | | Daniel Inez GÜNTHER |
---|
| Firestar Masumi GOTOU | | |
---|
| Razorclaw/Predaking Minoru INABA | | |
---|
| Scattershot Minoru INABA | | |
---|
| Swerve Minoru INABA | | |
---|
| Alpha Trion/A3 Osamu SAKA | A3 Tony POPE | Alpha Trion Wolfgang MASCHER |
---|
| Beachcomber Osamu SAKA | | |
---|
| Chaar [Kup] Osamu SAKA | | Kup Walter VON HAUFF |
---|
| Cosmos Osamu SAKA | Cosmos Michael MCCONNOHIE | |
---|
| Groove Osamu SAKA | Groove Frank WELKER | |
---|
| Metroplex Osamu SAKA | | Metroplex Manfred SCHMIDT |
---|
| Skyfire Osamu SAKA | | |
---|
| Swindle Osamu SAKA | | |
---|
| Moonracer Run SASAKI | | |
---|
| Snake/Cobra Commander Ryouichi TANAKA | | |
---|
| Devastator Seizou KATOU | | |
---|
| Blast Off Shou HAYAMI | Blast Off Milton JAMES | |
---|
| Cutthroat Shou HAYAMI | | |
---|
| Tracks Shou HAYAMI | | Tracks Ulrich BERNSDORFF |
---|
| Astrotrain Takurou KITAGAWA | Astrotrain Jack ANGEL | |
---|
| Cliffjumper Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Dashiell Faireborn Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Headstrong Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Inferno Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Lightspeed Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Mixmaster Takurou KITAGAWA | Mixmaster Frank WELKER | |
---|
| Mixmaster Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Ramhorn Takurou KITAGAWA | Ramhorn John HOSTETTER | |
---|
| Scavenger Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Skydive Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Warpath Takurou KITAGAWA | | |
---|
| Omega Supreme Tesshou GENDA | Omega Supreme Jack ANGEL | |
---|
| Runamuck Tomomichi NISHIMURA | | |
---|
| Silverbolt Tomomichi NISHIMURA | | |
---|
| Sinnertwin Tomomichi NISHIMURA | | |
---|
| Superion Tomomichi NISHIMURA | Superion Frank WELKER | |
---|
| Abdul Fakkadi Toshirou ISHII | | |
---|
| Afterburner Toshirou ISHII | Afterburner [1986-1987] Jim CUMMINGS | |
---|
| Gears Toshirou ISHII | | |
---|
| Inquirarta Toshirou ISHII | | |
---|
| Kickback Toshirou ISHII | | |
---|
| Oracle Toshirou ISHII | | |
---|
| Ramjet Toshirou ISHII | Ramjet Jack ANGEL | |
---|
| Scrapper Toshirou ISHII | Scrapper Michael BELL | |
---|
| Slag Toshirou ISHII | Slag Neil ROSS | |
---|
| Unicron Toshirou ISHII | | |
---|
| Vector Sigma Toshirou ISHII | | |
---|
| Wreck-Gar Toshirou ISHII | Wreck-Gar Tony POPE | |
---|
| Computron Yoku SHIOYA | | |
---|
| Guren [Hook] Yoku SHIOYA | Hook Neil ROSS | |
---|
| Outback Yoku SHIOYA | | |
---|
| Red Alert Yoku SHIOYA | | |
---|
| Reflector Yoku SHIOYA | Reflector Chris LATTA | |
---|
| Rewind Yoku SHIOYA | | |
---|
| Runabout Yoku SHIOYA | | |
---|
| Sandstorm Yoku SHIOYA | | |
---|
| Six-Gun Yoku SHIOYA | Six Gun Maurice LAMARCHE | |
---|
| Swoop Yoku SHIOYA | Swoop Michael BELL | |
---|
| Teletraan 2 Yoku SHIOYA | Teletraan 2 Frank WELKER | |
---|
| Bruticus Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Dinosaurer [Trypticon] Yuu SHIMAKA | Trypticon [1986-1987] Brad GARRETT | Trypticon Gernot DUDA |
---|
| Drag [Huffer] Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Gong [Brawn] Yuu SHIMAKA | Brawn Corey BURTON | |
---|
| Jaguar [Ravage] Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Long Haul Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Nosecone Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Onslaught Yuu SHIMAKA | Onslaught [The Rebirth] Steve BULEN | |
---|
| Scourge Yuu SHIMAKA | | Scourge Gernot DUDA |
---|
| | | Scourge Thomas RAU |
---|
| Tantrum Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Thrust Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Thundercracker Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Tornedron Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Wildrider Yuu SHIMAKA | | |
---|
| Lambor [Sideswipe] Kouki KATAOKA | Sideswipe Michael BELL | |
---|
| | Wideload Corey BURTON | |
---|
| | Alpha Trion [young, 9,000,000 B.C.] Corey BURTON | |
---|
| | Buzzsaw Frank WELKER | |
---|
| | Chromedome Frank WELKER | |
---|
| | Ratbat Frank WELKER | |
---|
| | Aaron Mona MARSHALL | |
---|
| | Hassan [Prince Jamal] Mona MARSHALL | |
---|
| | Luisa Mona MARSHALL | |
---|
| | Streetwise Peter CULLEN | |
---|
| | Air Raid [1985-1987] Rob PAULSEN | |
---|
| | Fastlane [1987] Rob PAULSEN | |
---|
| | Searchlight Steve BULEN | |
---|
| | Defensor Chris LATTA | |
---|
| | | Alcazar (Ep 5) Peter MUSÄUS |
---|
| | | Astoria (Ep 54) Maria BÖHME |
---|
| | Old Snake (Ep 88) Chris LATTA | |
---|
| Meister | | |
---|
| Condor | | |
---|